Integracja ze słyszącymi

RAZEM WESELEJ – WYCIECZKA DO ZGŁOBNIA

  6 czerwca my- uczniowie klasy IA liceum i IIB gimnazjum pojechaliśmy do Ośrodka Terapii Zajęciowej w Zgłobniu. Spędziliśmy miło czas w klimatycznym dworku i jego pięknym otoczeniu. Ten stary budynek jest miejscem terapii osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przebywają tam kobiety i mężczyźni powyżej 25 roku życia, którzy uczą się gotować, szyć, wykonują piękne rękodzieła, przygotowują spektakle teatralne i osiągają sukcesy na miarę swoich możliwości. Przedstawienie pt. „Między nami jaskiniowcami” w ich wykonaniu mieliśmy okazję podziwiać w naszej szkole.

    Zwiedzaliśmy poszczególne pracownie: plastyczną, introligatorską, krawiecką, ogrodniczą, stolarską i kuchenną. Terapeuci wraz z ich podopiecznymi przygotowali dla nas warsztaty plastyczne i zawody sportowe. Bawiliśmy się wybornie. W trakcie wspólnych zajęć mieliśmy okazję lepiej poznać osoby niepełnosprawne. Na pewno są to ludzie niezwykle otwarci, szczerzy, bezpośredni i towarzyscy. Jeden z opiekunów opowiadał, że będąc z młodzieżą ze Zgłobnia na paraolimpiadzie doznał ogromnego wzruszenia – otóż podopieczny zdobył medal i stojąc już na podium dawał znaki, aby terapeuta podszedł do niego. Ten myśląc, że podopieczny potrzebuje pomocy zbliżył się, a wówczas niepełnosprawny chłopak przekazał swój medal nauczycielowi mówiąc, że bez pomocy trenera nie byłoby medalu. Kto z nas zdobyłby się na taki gest?

   Na początku naszej wizyty zostaliśmy ugoszczeni drożdżówkami i kompotem, a potem były kiełbaski z grilla i bigos. Tylko pogoda pokrzyżowała nieco plany. Nie dane nam było w spokoju zjeść kiełbaski i posmakować bigosu, gdyż niespodziewana ulewa przegoniła nas z podwórka. Wszyscy znaleźliśmy schronienie w gościnnych murach dworku.

   Opuszczając to miejsce wiedziałam, że na pewno nie zapomnę o nim, a przede wszystkim o jego spokojnych i niezwykłych mieszkańcach.

                                                                                                                                                                                  Ola z IA liceum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MIĘDZY NAMI JASKINIOWCAMI

Dzisiaj mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole długo wyczekiwaną grupę artystów z Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Zgłobnia. To nasi dobrzy znajomi, z którymi nasza szkoła współpracuje od kilku lat. Tych niezwykłych artystów znamy już z przedstawień „Pan Twardowski”, „Asterix i Obelix. Dzisiaj zobaczyliśmy współczesną wersję animacji „Między nami jaskiniowcami”. Scenariusz powstał w oparciu o amerykański serial animowany, opowiadający o życiu dwóch rodzin jaskiniowców: Flintstonów i Rubble’ów . Wracajmy do dzisiejszego spektaklu. Na 30 minut przenieśliśmy się do epoki kamienia łupanego. W prehistorycznej scenerii – Fred Flintston zostaje wybrany najlepszym pracownikiem kamieniołomów. Jego rodzina spodziewa się nagrody pieniężnej. Żona Freda, teściowa oraz przyjaciółka Betty poszły na wielkie zakupy, jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem wyników. Niestety, okazało się, że nagrodą była ogromna maczuga, a nie wyczekiwane pieniądze.

Wspaniała muzyka i scenografia ( dopracowany każdy szczegół), piękne kostiumy, scenariusz z dużą dozą humoru i wreszcie gra artystów, której nie powstydziliby się zawodowi aktorzy. Brawo! Zapewne spektakl, podobnie jak serial, podbił serca wielu widzów .

Po występie zaprosiliśmy naszych gości na poczęstunek, oczywiście pączki – bo dziś tłusty czwartek. Dziękujemy wszystkim za te miłe i słodkie chwile, zwłaszcza artystom i ich opiekunom oraz uczniom z samorządu szkolnego liceum.

Niesiemy radość – wykonanie stroików dla mieszkańców              Domu Opieki Społecznej

W tym roku szkolnym postanowiliśmy na Święta Bożego Narodzenia zrobić coś dla osób samotnych, chorych, niepełnosprawnych – mieszkańców Domu Opieki Społecznej. Były to stroiki, do zrobienia których przygotowywaliśmy się kilka tygodni wcześniej. Najpierw, przez dwa miesiące, zbieraliśmy surowce wtórne. Zebraliśmy (4 osoby) ponad 150 kg makulatury, a za otrzymane pieniądze kupiliśmy ozdoby świąteczne. Następnie zorganizowaliśmy gałęzie. Do pracy przystąpiliśmy w poniedziałek, a w środę – 21 grudnia zanieśliśmy stroiki do Domu Opieki Społecznej w Rzeszowie. Wielu osobom ta pachnąca lasem niespodzianka sprawiła wiele radości. Cieszymy się, że na twarzach starszych ludzi pojawił się uśmiech. Nasze stroiki ozdobiły pokoje niektórych pensjonariuszy. Szkoda tylko, że nie wystarczyło ozdób świątecznych dla wszystkich mieszkańców.

uczniowie klasy 2b

dscn5512dscn5488dscn5486

dscn5483

HURA! ZNOWU SUKCES

Hura! Znowu sukces!

W tym roku ponownie odbył się Rzeszowski Mityng w Biegach Przełajowych dla Osób z niepełnosprawnością. W biegach wzięło udział ponad 60 zawodników. Grupa dziewcząt z gimnazjum była mniej liczna niż w poprzednim roku, ale znacznie mocniejsza. Tym razem Magda wywalczyła trzecie miejsce, a rok temu była pierwsza. Nieco wolniej pobiegły Kamila i Klaudia. Wywalczyły sobie miejsca tuż za podium. Zawody rozegrano przy wspaniałej pogodzie i mimo rywalizacji – miłej atmosferze.

dscn5427dscn5431

dscn5429-1

 

 

 

 

 

XIV FESTIWAL TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ

 

W WDK w Rzeszowie odbył się po raz XIV Festiwal Twórczości Artystycznej Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „I ja potrafię być aktorem”. Mieliśmy przyjemność zobaczyć prezentacje i spektakle teatralne przedstawicieli z kilku warsztatów terapii zajęciowej z Podkarpacia.

Najbardziej podobała nam się grupa artystów ze Zgłobnia, z którą nasza szkoła od kilku lat utrzymuje kontakt. Aktorów znamy już z przedstawień „Pan Twardowski”, „Asterix i Obelix”, wystawionych na deskach tymczasowego teatru – naszej sali gimnastycznej. Dzisiaj zobaczyliśmy współczesną wersję animacji „Między nami Jaskiniowcami”. Wspaniała scenografia i muzyka, piękne kostiumy, scenariusz z dużą dozą humoru i wreszcie gra artystów, której nie powstydziliby się zawodowi aktorzy. Brawo! Bardzo chcielibyśmy gościć ponownie w naszej szkole uczestników terapii ze Zgłobnia wraz z ich opiekunami oraz nowym przedstawieniem. Serdecznie zapraszamy.

plakat

DZIEŃ OTWARTY NBP W RZE

Dzień otwarty NBP w Rzeszowie

W tym tygodniu siedziba Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie była otwarta dla wszystkich.

   My również skorzystaliśmy z okazji i w środę odwiedziliśmy  Narodowy Bank Polski. Na początku  poznaliśmy historię pieniędzy i obejrzeliśmy gabloty, wypełnione różnymi monetami – prawdziwymi i fałszywymi. Widzieliśmy, np. 1 kilogramową sztabką prawdziwego złota, która wyglądała jak blaszka, jak breloczek do kluczy. Jednakże najwięcej emocji dostarczyła nam sztabka złota, o wartości ponad półtora miliona złotych. Niewielkich rozmiarów sztabka ważyła aż 12,5 kg. Próbowaliśmy ją podnieść. Widzieliśmy również stare maszyny do liczenia i segregacji monet. Miły pan objaśnił nam, jak początkowo liczono na patyczkach, liczydłach chińskich i japońskich. Na zakończenie wzięliśmy udział w grze edukacyjnej. To była naprawdę ciekawa wycieczka.

Uczniowie klasy 1b

foto bank

II RZESZOWSKI MITYNG W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

1 października w Parku Sybiraków odbyły się zawody w biegach przełajowych na 400 i 800 m. Przy pięknej pogodzie zebrało się ponad  100 uczestników  ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i zawodowych.  Zawodnicy biegali w grupach wg płci i kategorii wiekowej. My po raz drugi wzięliśmy udział w tych zawodach. Odnieśliśmy ogromny sukces, bo nasza koleżanka Magda zdobyła I miejsce w pięknym stylu. Początkowo biegła  na końcu, a dopiero na ostatnim odcinku tak przyspieszyła, że zaczęła mijać kolejnych zawodników, a metę przekroczyła szybciej dosłownie o długość buta przed, do tej pory,  pierwszą zawodniczką.  Hurrra! Również wspaniale pobiegły Kamila i Klaudia, zdobywając  III i V miejsce.  Brawo dziewczyny!!!

Zdjęcie0037 Zdjęcie0034

 

 

Zdjęcie0040

PREZENT DLA MAMY

Prezent dla Mamy

Właśnie w Dzień Matki  pojechaliśmy na wycieczkę zwiedzać niezwykłe miejsca na Podkarpaciu. Pierwszym punktem programu było Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, gdzie dowiedzieliśmy się jak dawniej a jak dzisiaj prowadzi się badania poszukiwawcze złóż ropy naftowej, w jaki sposób się wydobywa ropę i co się z niej otrzymuje.

157

169

 

 

 

 

 

 

 

 

Również niezwykłe było nasze spotkanie, za sprawą hologramu, z Ignacym Łukaszewiczem- polskim farmaceutą i przedsiębiorcą, wynalazcą ropy naftowej, pionierem przemysłu naftowego.

196

215214

Kolejnym interesującym obiektem było nietradycyjne muzeum – Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, w którym można obserwować jak powstaje szkło, w jaki sposób  dekoruje się wyroby, np. poprzez malowanie, grawerowanie i w którym można uczestniczyć w tworzeniu jakiegoś przedmiotu z masy szklanej.

338

337246

Braliśmy udział w warsztatach – malowanie na szkle. Na początku wybraliśmy wzór obrazka, potem odrysowaliśmy wzór na szkle, następnie pomalowaliśmy specjalnymi farbami i mieliśmy wspaniałe prezenty dla naszych Mam.

273

288      287

 

 

 

291286

 

 

 

 

 

 

Braliśmy również udział z wyrabianiu stempli z masy szklanej, a panie nauczycielki i jeden z naszych kolegów, próbowali wydmuchać bańkę z masy szklanej. To wspaniałe uczucie – być autorem takich prac. Sami zobaczcie!

Opracowała: Pani Katarzyna Bilik

333332301

 

WYCIECZKA DO CHMIELNIKA

Przykłady aktywności gospodarczej i kulturalnej w naszym regionie – wycieczka do Doliny Strugu

Dnia 2 marca 2015 r. byliśmy na niezwykłej wycieczce, niedaleko Rzeszowa, gdzie nowoczesne zakłady pracy znajdują się obok tradycyjnych gospodarstw rolnych. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Okręgowej Spółdzielni Telekomunikacyjnej w Tyczynie. Pan Prezes opowiadał o działalności tej nowoczesnej firmy, która jako pierwsza w Polsce przełamała monopol telekomunikacyjny. Obecnie firma świadczy usługi telekomunikacyjne: począwszy od standardowych rozmów telefonicznych po łącza szerokopasmowego dostępu do internetu.

DSCN5290

Następnie zwiedzaliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Boreckiej w Borku Starym. Ten przepiękny kościół pochodzący z okresu baroku znajduje się na wzgórzu porośniętym starymi drzewami. Na jednej z kamiennym tablic kościoła jest łaciński napis, który po polsku brzmi: „To miejsce jest sławne z powodu obrazu Matki Bożej i cudów od roku 1418”. Właśnie ten kościół zbudowany został dla słynącego łaskami obrazu. Dla opieki nad nim i szerzenia kultu Maryjnego sprowadzeni zostali tutaj dominikanie. W ciągu roku przybywają tu liczni pielgrzymi. Niektórzy z nas byli tu pierwszy raz, ale na pewno nie ostatni.

DSCN5292

DSCN5291

 

 

 

 

 

 

 

Kolejnym odwiedzanym przez nas miejscem był Zakład Aktywizacji Zawodowej w Woli Rafałowskiej. Tutaj znajduje się m.in. drukarnia cyfrowa, pracownia rękodzieła artystycznego, w której zatrudnia się również osoby niepełnosprawne. Nieopodal tego zakładu są budynki firmy Rewa, która produkuje świetliki dachowe, klapy dymowe wraz z urządzeniami do sterowania. Widzieliśmy najnowocześniejsze i bardzo drogie urządzenia do obróbki metalu. To niesamowite, najlepsze maszyny japońskie i angielskie w małej wiosce pod Rzeszowem, a produkty tej niedużej firmy cieszą się ogromnym powodzeniem nie tylko w Polsce, ale także w Europie Zachodniej, zwłaszcza we Francji.

DSCN5294

Kolejnym punktem bogatego programu był pobyt w firmie Alfred – dostawcy wody źródlanej, napojów owocowych i innych produktów, takich jak miód, owoce, produkty zbożowe. Tutaj poczęstowano nas smacznym obiadem i pokazano rozlewnię wody mineralnej oraz piekarnię. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał do domu chleb i bułki, aby poczęstować tymi wypiekami swoja rodzinę.

DSCN5296DSCN5299

 

 

 

 

 

 

Bardzo dziękujemy Regionalnemu Towarzystwu Rolno-Przemysłowemu Dolina Strugu za zaproszenie na tak atrakcyjną i „smaczną” wycieczkę.

 

BIEGI SPOSOBEM NA NUDĘ – MITYNG BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH DZIECI I MŁODZIEŻY  Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

9 października   w Parku Sybiraków odbył się I Rzeszowski Mityng Biegów Przełajowych Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością. Do udziału w zawodach zgłosili się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, licealnych i zawodowych. Biegi odbyły się na dystansie 400 i na 800 m dla poszczególnych grup wiekowych dziewcząt i chłopców.

Z naszej szkoły tylko 3 osoby wzięły udział w zawodach, ale z jakim rezultatem. Wszyscy pobiegli na dystansie 400 m. Wyniki naszych zawodników:

I miejsce – Kamil Noga

III miejsce – Anna Bęben

V miejsce – Arkadiusz Kołodziej

Serdecznie im gratulujemy!

Celem organizatorów mityngu była integracja osób niepełnosprawnych oraz promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu. Wszystko udało się znakomicie. Była rywalizacja i dobra zabawa i piękna pogoda. Może od dziś biegi będą naszym sposobem na nudę?

DSC_0811

Wycieczka do Sandomierza i Bałtowa

W dniach 2-3 października br. byliśmy na niezapomnianej wycieczce w Sandomierzu i Bałtowie. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy miasto królewskie – Sandomierz i Muzeum Archeologiczne w Krzemionkach Opatowskich. Sandomierz to urocze miasto, które poznajemy dzięki filmowi „Ojciec Mateusz” . Większość z nas ogląda ten serial i z przyjemnością zwiedzaliśmy miejsca, w których nagrywa się  sceny . Niezapomniane wrażenia pozostaną po spacerze Wąwozem Królowej Jadwigi oraz pobycie w zbrojowni.

Tu każdy z nas mógł przebrać się za wybraną postać. Po południu pojechaliśmy do Muzeum Archeologicznego „Krzemionki Opatowskie” –  jedynej w Polsce kopalni krzemienia pasiastego. Idąc podziemną trasą turystyczną przekonaliśmy się, w jakich warunkach pracowali górnicy – korytarze miały zaledwie metr wysokości.  Kamienie, które wydrążali, są unikatowe, piękne. Początkowo wykonywano z nich narzędzia a  obecnie biżuterię.

Z tego samego okresu co krzemień pasiasty pochodzą ślady dinozaurów, które oglądaliśmy w Bałtowie. Dowiedzieliśmy się o tym, kiedy pojawiły się dinozaury, kiedy i dlaczego wyginęły. Byliśmy w Prehistorycznym Oceanarium, w którym obserwowaliśmy podziemne życie gadów sprzed tysięcy lat.   Z okien samochodu podziwialiśmy zwierzęta, które żyją obecnie. Niektóre z nich wkładały swe głowy przez drzwi pojazdu, czekając na kawałek przysmaku. Wyobraźcie sobie, że karmicie sarnę, daniela. To wspaniałe uczucie.

Było suuuuper!

uczniowie klasy 2b

Warsztaty integracyjne

Każdy inny, wszyscy równi.

Warsztaty integracyjne przełamujące stereotypy myślenia o osobach niepełnosprawnych.

27.02.14  panie Katarzyna Bilik – surdopedagog i Alina Niedużak – terapeutka osób niewidomych i niedowidzących przeprowadziły warsztaty dla uczniów naszej szkoły i gości zaprzyjaźnionej szkoły z Lehrte z Niemiec.

Przekazywane treści tłumaczyła pani Marta Kądziela. Celem  zajęć była zmiana stereotypów myślenia o osobach z różnymi dysfunkcjami i wypracowanie pozytywnych wzorców wobec osób niepełnosprawnych.

W I części – teoretycznej, w trakcie prezentacji, uczniowie dowiedzieli się o rodzajach niepełnosprawności, trudnościach, z jakimi borykają się osoby niesłyszące i niedosłyszące, niewidome i niedowidzące, upośledzone umysłowo i niesprawne ruchowo.

Mówiono  o niezwykłych dokonaniach osób niepełnosprawnych, np. Jasia Meli – zdobyciu dwóch biegunów przez kilkunasto letniego wówczas chłopca bez ręki i nogi. Pokazano osoby niewidome aktywnie spędzające czas,  np. grając w bowling lub showdown.

Podsumowując tę część, uczniowie próbowali  ” obalić” pewne stereotypy myślenia na temat osób niepełnosprawnych, odpowiadając czy to prawda, czy fałsz i próbując wyjaśnić dlaczego większość tak myśli, np.czy to prawda, że osoby niewidome są wyposażone w lepsze pozostałe zmysły, zwłaszcza słuchu i dotyku?

II część to próby doświadczenia trudności życia codziennego osób niewidomych i niedowidzących przez uczestników warsztatów, np. uczniowie musieli w ciemności (po założeniu gogli) z wykorzystaniem białej laski przejść przez korytarz. I chyba najważniejsza sprawa – jak pomóc osobie niewidomej, jak zostać jej przewodnikiem (jak nawiązać kontakt,jak ustawić się, aby jak najlepiej służyć za przewodnika). W parach wykonywano ćwiczenia –  symulując różnorodne sytuacje, jakie mogą wystąpić w czasie pokonywania trasy.

Organizatorka warsztatów pani Katarzyna Bilik wierzy, że na pozytywne efekty przeprowadzonych warsztatów nie trzeba będzie długo czekać.

warsztaty niesłysz        warsztaty

Goście z zagranicy na zajęciach uczniów niesłyszących

cisza

W dniu 4  lutego 2014 roku nasze gimnazjum odwiedziła ok. 30-osobowa delegacja międzynarodowa (Polska, Turcja, Dania, Rumunia), która przebywała w naszym mieście w ramach projektu realizowanego przez Rzeszowski Klub Sportowy Głuchych „RES-GEST”. W Gimnazjum nr 3 , w którym od wielu już lat organizowane są oddziały dla uczniów niesłyszących, goście obserwowali zajęcia rewalidacji w klasie 2b gimnazjum prowadzone przez panią Katarzynę Bilik – surdopedagoga, polonistkę i logopedę. Zajęcia się podobały, a goście z Danii byli zdziwieni, że tak dużą wagę przykłada się w Polsce do ćwiczenia mowy osób niesłyszących (u nich dominuje język migowy). Następnie spotkali się z uczniami i nauczycielami klas niesłyszących oraz dyrektorem szkoły. Wysłuchali prezentacji nt. organizacji kształcenia niesłyszących dzieci w Gimnazjum nr 3 oraz VIII Liceum Ogólnokształcącym, gdzie nasi absolwenci kontynuują naukę.

Projekt „The world of childhood through stories and sport” Programu „Uczenie się przez całe życie”; współfinansowanego ze środków Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w partnerstwie z Danią, Rumunią oraz Turcją ma za zadanie rozwijanie kompetencji rodzicielskich rodziców, którzy mają dzieci z ciężką wadą słuchu lub głuche dzieci i głuchych rodziców, którzy mają słyszące dzieci. W projekcie zaplanowano m.in. warsztaty edukacyjne, gdzie rodzice będą uczyć się, jak używać bajek i sportu jako wartościowych narzędzi w procesie edukowania ich dzieci. Zostaną przygotowane bajki ze znanej literatury międzynarodowej tłumaczone na język migowy, które następnie zostaną zobrazowane i umieszczone na stronie internetowej www.wcss.tk. To tylko jedna z inicjatyw Rzeszowskiego Klubu Sportowego Głuchych „RES-GEST”, który organizuje i prowadzi zajęcia rekreacyjne i sportowe wśród niesłyszących, prowadzi aktywizację społeczną i zawodową osób niesłyszących oraz pomaga w poszukiwaniu pracy.

Stowarzyszenie organizuje kursy Polskiego Języka Migowego oraz prowadzi ogólnopolską telewizję internetową www.glusitv.pl, gdzie wszystkie informacje prezentowane są w Polskim Języku Migowym. Zapewnia internetowe poradnictwo prawne i obywatelskie za pośrednictwem kamery internetowej. Stosowane przez Klub innowacyjne rozwiązania mają na celu niwelować bariery w dostępie do informacji i w komunikowaniu się osób niepełnosprawnych.

Dziękujemy za współpracę Panu Edwardowi i Pani Beacie Pukło

DSC_0061-150x150DSC_0042-150x150DSC_0046-150x150DSC_0050-150x150DSC_0058-150x150

 

 Kilka słów o integracji ze słyszącymi rówieśnikami

Klasy uczniów niesłyszących istnieją w naszej szkole od 2000 r. Uczniowie w klasach dla dzieci niesłyszących czują się pewnie, bezpiecznie. Są w pełni akceptowani przez swoich słyszących rówieśników. Doznają uczuć zgodnych z ich wiekiem i naturą – przede wszystkim koleżeństwa i przyjaźni.

6 października 2012 r. w ramach szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niesłyszących zorganizowane zostało spotkanie uczniów klasy 2b liceum i niesłyszących uczniów gimnazjum. Spotkanie pokazało, że pomimo różnic, młodzi ludzie mogą się porozumieć, wspólnie bawić i spędzać miło czas. Przy herbacie i ciastku wszyscy uczniowie mieli okazję poznać się bliżej, natomiast licealiści, dzięki Pani Katarzynie Bilik, nauczyli się kilku słów w języku migowym. W dalszej części spotkania uczniowie wzięli udział w zabawach i konkursach sprawnościowo-ruchowych.

integracja mae
Kontynuacją spotkania był wspólny wyjazd, w dniu 17 października, do Medyni Głogowskiej na warsztaty garncarstwa. W trakcie warsztatów uczniowie mieli możliwość nie tylko poznać historię i tradycje garncarskie regionu, ale także własnoręcznie lepić z gliny i spróbować pracy na kole garncarskim.

2- W zagrodzie garncarskiej
Uczniowie niesłyszący czynnie uczestniczą w pracy szkoły. To,  że młodzież włączona jest w życie społeczne, wpływa na pozytywną ocenę samego siebie, na wyższe oszacowanie swoich możliwości. Wspólnie ze słyszącymi rówieśnikami uczniowie niesłyszący  przeżywają np. :

pasowanie na gimnazjalistę
lub inaczej otrzęsiny, które są tradycją naszego gimnazjum. Uroczysta przysięga uczniów klas pierwszych i wręczenie pamiątkowych dyplomów poprzedzona jest wykonaniem kilku „zadań specjalnych” przez pierwszoklasistów, zakończona zaś występem starszych kolegów. Przy dobrej zabawie lęk przed nieznanym znika w mgnieniu oka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

akademie  i uroczystości
niektóre  zajęcia, takie  jak  wychowanie  fizyczne  czy „Spotkania z podróżnikiem” – organizowane w ramach zajęć z geografii, podczas których wszyscy z ciekawością słuchają barwnych opowieści o życiu mieszkańców Peru, Chin, Nepalu i innych zakątków świata , podziwiają piękno przyrody i zabytki oglądając zdjęcia z podróży.

akademie okolicznościowe przygotowane przez uczniów niesłyszących,
np. z okazji zakończenia roku szkolnego czy  świąt , w których uczestniczy oczywiście cała szkoła

Jasełka w wykonaniu uczniów niesłyszących (prezentacja)

Przedstawienie „Upiór w operze”

3-Upiór w operze

 wycieczki  edukacyjno – krajoznawcze  „Cudze chwalicie, swego nie znacie , sami nie wiecie, co posiadacie” wspólne ze słyszącymi rówieśnikami:

Stara Wieś –Rymanów Zdrój –Blizne
Iwonicz-Dukla

3-w Iwoniczu

Rajdy integracyjne i wiele innych

OLYMPUS DIGITAL CAMERA 3-kulig