Kontakty ze szkołą partnerską Leibniz-Gymnasium, St. Ingbert

Wystawa „Weihnachstwoche 2013”

We wtorek, 17.12.2013, odbył się w naszej szkole wernisaż wystawy „Weihnachstwoche 2013”, dotyczącej polskich i niemieckich tradycji bożonarodzeniowych.Wśród wielu eksponatów można było zobaczyć wykonane przez uczniów kalendarze i piękne wianki adwentowe, gazetkę dotyczącą grudniowego pobytu uczniów ZSO Nr 3 w Spohns Haus w Gersheim (Niemcy), collage eksponujące efekty ich pracy warsztatowej.

Całość dopełniła degustacja niemieckich, świątecznych wypieków, takich jak Lebkuchen czy Christstollen.

Kuratorki wystawy: Ewa Jaśkiewicz, Marta Maramorosz-Kądziela

wystawa4 wystawa3 wystawa2 Wystawa1

 „WEIHNACHTSWOCHE 2013“
udział w trójstronnym polsko-niemiecko-ukraińskim projekcie bożonarodzeniowym

02.12. NIEDZIELA

Dzień przyjazdu. Po 17 godzinach jazdy mogliśmy wreszcie odpocząć, zostaliśmy zakwaterowani w SPOHNS HAUS, ZIELONEJ SZKOLE w GERSHEIM. Mieszkaliśmy wspólnie z młodzieżą z Niemiec i Ukrainy. Damy radę się porozumieć? W naszych pokojach stały 4 (!) kosze na śmieci – uczyliśmy się sortować odpady. Na stołówce obowiązywały dyżury.

DSCF1456

Ewa_Niemcy2

03.12. PONIEDZIAŁEK

Oficjalne powitanie przez dyrektora ośrodka, Hansa Bollingera, i pierwsze warsztaty – integracja nie okazała się trudna. Pracowaliśmy w grupach narodowych nad tematami:

I.    Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia……
II.  Gwiazdka w Polsce, Niemczech, na Ukrainie……

Prezentacja wyników nie była dla nas problemem.

Ewa_Niemcy4

4.12. WTOREK 

Tego dnia również ciężko pracowaliśmy. Tematy poruszane na zajęciach to:

I. Dżinsy – od zebrania bawełny do sklepu.
II. Wirtualna woda – co to takiego?
III. Telefon komórkowy – co znaczy fair-trade?
IV. Elektroniczne śmieci – jakie zagrożenia niosą ze sobą dla ludzkości?

Ewa_Niemcy3

Mimo problemów językowych wynikających z trudnych zagadnień udało nam się wspólnie opracować i zaprezentować wszystkie tematy. Po południu przygotowywaliśmy w mieszanych grupach narodowych upominki gwiazdkowe:

Grupa I – piekła świąteczne pierniczki;
Grupa II – przygotowywała ekologiczne to-rebki na prezenty z kartonów po mleku;
Grupa III – wycinała ozdoby choinkowe z drewna;
Grupa IV – wyplatała bałwanki z włóczki.

DSCF1408 DSCF1409

Ewa_Niemcy5

04.12. ŚRODA

Wycieczka do STRASBOURGA – zwiedzaliśmy Parlament Europejski. Na dziedzińcu widnieje tablica pamiątkowa poświęcona prof. B. Geremkowi, a w środku stoi wielka szklana kula zaprojektowana i wykonana przez polskich artystów. Samo miasto zachwyciło nas swoją urodą: dostojna katedra w samym centrum, jarmark bożonarodzeniowy, stylowe kamieniczki.

Ewa_Niemcy6

9.12. CZWARTEK

Praca warsztatowa w grupach narodowych mieszanych. Poruszyliśmy trudne tematy globalne:

I.    Skrajne warunki życia na świecie.
II.    Bieda i bogactwo mają wiele twarzy…
III.    Różne religie – wspólne wartości.
IV.    Reguły (prze)życia na bezludnej wyspie, jaką jest nasza Ziemia.

Ewa_Niemcy8

10.12. PIĄTEK

Wycieczka do stolicy Kraju Saary – Saarbrücken. Mieliśmy czas, by zwiedzić miasto, jarmark świąteczny, jak również zrobić zakupy i odpocząć przed daleką podróżą do domu.

Wniosek na przyszłość? Uczmy się języków obcych!

Ewa_Niemcy7 Ewa _Niemcy1

Realizacja projektu była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Ze strony polskiej projekt koordynowały nauczycielki: EWA JAŚKIEWICZ i ANNA MAZURKIEWICZ. W Niemczech działali pracownicy i pedagodzy ośrodka SPOHNS HAUS z dyrektorem HANSEM BOLLINGEREM na czele. Fundusze zapewniła POLSKO-NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY. Finansowo wsparła naszych uczniów również RADA RODZICÓW ZSO NR 3.


Lekcja historii ze studentami z Niemiec (Uniwersytet Kraju Saary w Saarbrücken) 16 września 2013 r.

W dniu 16.09.2013 r. w ZSO Nr 3 odbyła się nietypowa, innowacyjna lekcja historii, którą poprowadzili mgr Dorota Sobala oraz mgr Sławomir Lelek. Tematem lekcji był problem hybrydowości kultur. Wielokulturowość Galicji oraz dyskusja na temat przenikania dawnych relacji społecznych do współczesnego świata to kolejne problemy tej lekcji. W lekcji uczestniczyli studenci Uniwersytetu Kraju Saary w Saarbrücken. Grupa niemiecka przebywała w Rzeszowie w ramach realizowanego we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim projektu naukowego. W trakcie dyskusji młodzież niemiecka opowiadała o motywach uczenia się języka polskiego oraz o swoim postrzeganiu wielokulturowego obrazu południowo-wschodniej Polski. Okazuje się, iż mimo braku korzeni rodzinnych, Polska oraz jej historia jest krajem ciekawym i atrakcyjnym.


Udział w 7. Polsko-Niemiecko-Ukraińskiej Konferencji Pedagogicznej „Wymiana uczniów i partnerstwo szkół szansą na edukację” – 13-17 marca 2013r., Otzenhausen/Niemcy.

ZSO Nr 3 reprezentowały nauczycielki mgr Ewa Jaśkiewicz i mgr Anna Mazurkiewicz. Konferencja współfinansowana byłą przez fundację DPJW – Niemiecko-Polską Współpracę Młodzieży.

DSCF0886 DSCF0880 DSCF0879 DSCF0892


 

Spotkanie z młodymi Niemcami (m.in. z uczniami szkoły partnerskiej w St. Ingbert) w Międzynarodowym Ośrodku Spotkań młodzieży w Oświęcimiu – 12.09.2013r.

Grupą uczniów z Leibniz-Gymnasium kierował nauczyciel Michael Haas. Nauczycielki, mgr Ewa Jaśkiewicz i mgr Anna Mazurkiewicz, były opiekunkami grupy z Rzeszowa.

Auschwitz 2013 Ausschwitz 2013_3

W dniu 12.09.2013 uczniowie ZSO Nr 3 wyjechali na jeden dzień do Oświęcimia, do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży (www.mdsm.pl), ponieważ tam zakwaterowani byli nasi przyjaciele z Niemiec, przebywający teraz od tygodnia w Polsce. Młodzi Niemcy z kilku szkół z Kraju Sary (Saarland) przebywali w Oświęcimiu, który dla narodów Europy ma znaczenie szczególne – w istniejącym tu obozie koncentracyjnym, prawdziwej fabryce śmierci, zginęły z rąk nazistowskich „nadludzi” rzesze niewinnych z różnych krajów Europy, przede wszystkim Polaków i Żydów. Młodzież niemiecka przyjechała do Oświęcimia, by zobaczyć i zmierzyć się z niechlubną historią własnego narodu, ale też własnym wkładem, własną pracą pomóc nie zapomnieć o zbrodniach i odczłowieczeniu… Takie wizyty mają już bardzo długą tradycję, gdyż organizowane są w Kraju Sary od ponad 20 lat.

Auschwitz 2013_6 Auschwitz 2013_7
Nasza grupa wyruszyła wczesną porą do Oświęcimia. Na miejscu powitało nas słońce. Organizatorzy spotkania: nauczyciele i opiekunowie z Niemiec: pan Michael Haas z zaprzyjaźnionej szkoły w St. Ingbert, Ulrike Zuda-Tietjen – koordynatorka niemieckich wyjazdów do Oświęcimia z AEJ Saar, Judith Höhne z MDSM oraz nasi opiekunowie, panie Ewa Jaśkiewicz i Anna Mazurkiewicz, wiedzieli już, że pogoda nie przeszkodzi w realizacji programu dnia, na który składały się m.in. błyskawiczny kurs języka polskiego (dla Niemców, oczywiście), oraz języka niemieckiego dla nas, poznawanie i rozpoznawanie się wzajemne, gdzie zgadywaliśmy, w którym kraju zrobiono przedstawione nam zdjęcia, czy wreszcie zabawa w dopasowywanie do siebie kart z charakterystycznymi postaciami, emblematami czy widokami z Polski i Niemiec. Po południu, w grupach polsko-niemieckich, mieliśmy do wykonania zadania na terenie miasta, więc chcąc nie chcąc komunikowaliśmy się na wszelkie możliwe sposoby, aby odnieść sukces.

Auschwitz 2013_6 Auschwitz 2013_2 Auschwitz 2013_1
Ale najlepsze były przecież przerwy, które spędzaliśmy razem, nawiązując nowe znajomości i po prostu rozmawiając ze sobą.
Nauczyciele obawiali się (jak zwykle), że komunikacja językowa będzie zawodzić. Jednak nawet skromna znajomość języka niemieckiego pozwoliła cieszyć się wspólnymi chwilami. A niektórzy Niemcy (a i Polacy także) odświeżyli przy okazji znajomość angielskiego… Jasne, że warto uczyć się języków obcych! Takie spotkania uświadamiają każdemu tę oczywistość! Niemiecki to język naszych zachodnich sąsiadów, z którymi łączy nas wspólna, nierzadko trudna historia, ale także łączą nas, o czym znów mogliśmy się przekonać, prywatne kontakty i przyjaźnie. Wspólnie jedliśmy obiad – Niemcy cieszyli się, że wreszcie polskie danie: schabowy z kapustą. Wieczorem wspólnie zasiedliśmy do grilla, rozmawialiśmy na interesujące nas tematy, śpiewaliśmy, graliśmy w ping-ponga, piłkę nożną, robiliśmy zdjęcia, błaznowali. Szczęśliwi czasu nie liczą… Owszem. W końcu jednak przyszedł czas naszego powrotu do domu. Przed północą wróciliśmy do Rzeszowa. Czekamy na dalszy ciąg.

Auschwitz 2013_5 Auschwitz 20134


Udział w 6. Międzynarodowej Konferencji Pedagogicznej „Przyszłość nabywamy kosztem teraźniejszości – wyzwania edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju” – 23-25 marca 2012r. Lwów, Rzeszów.

ZSO Nr 3 reprezentowały dyrektor ZSO, mgr Zofia Kanicka, oraz nauczycielki mgr Ewa Jaśkiewicz i mgr Anna Mazurkiewicz.

Konferencja współfinansowana przez fundację DPJW – Niemiecko-Polską Współpracę Młodzieży.


Spotkanie z młodymi Niemcami (m.in. z uczniami szkoły partnerskiej Leibniz-Gymnasium, St. Ingbert) w Międzynarodowym Ośrodku Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu – 13.09.2012r.

Z grupą niemiecką przyjechała p. Hildegard Ames-Reiber. Grupą uczniów ZSO Nr 3 opiekowały się mgr Ewa Jaśkiewicz i mgr Anna Mazurkiewicz.


Udział uczniów ZSO Nr 3 pod opieką mgr. Ewy Jaśkiewicz oraz mgr. Anny Mazurkiewicz w niemiecko-polskim projekcie ekumenicznym „Schöpfungszeit – Fordert die Ökokrise uns Christen?” [Czas Stworzenia – Kryzys ekologiczny – wyzwaniem dla nas chrześcijan?] w Gersheim (Kraj Saary, Niemcy) 03.12.-11.12.2011r..

W projekcie uczestniczyli uczniowie ze szkoły partnerskiej z St. Ingbert oraz uczniowie z gminy ewangelickiej z Mazur.


Udział w 5. Niemiecko-Polskiej Konferencji Pedagogicznej „Drogą zrównoważonego rozwoju wspólnie ku przyszłości” – 27-31 marca 2011r., Otzenhausen/Niemcy.

W konferencji uczestniczyły mgr Ewa Jaśkiewicz oraz mgr Anna Mazurkiewicz.

Konferencja współfinansowana przez fundację DPJW – Niemiecko-Polską Współpracę Młodzieży


Udział w 4. Międzynarodowej Konferencji Pedagogicznej „Możliwości uczenia się poprzez partnerstwo” – 17-21 listopada 2010 r., Rzeszów.

W konferencji uczestniczyła dyrektor ZSO Nr 3, mgr Zofia Kanicka, oraz nauczyciel języka niemieckiego, mgr Ewa Jaśkiewicz, koordynator współpracy ze strony polskiej.

Nawiązanie współpracy ze szkołą partnerską Leibniz-Gymnasium w miejscowości St. Ingbert w Kraju Saary, którą reprezentowała dyrektor Hildegard Ames-Reiber.
Konferencja współfinansowana przez fundację DPJW – Niemiecko-Polską Współpracę Młodzieży.